Teşkilatlar Kapatılınca İstifaya Karar Verdim

MHP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın Sözcü Gazetesi'nden Nil Soysal'a Röportajı

Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Ümit Özdağ, “MHP’nin büyük bir hızla olağanüstü kongreyi yapıp, bütün gücünü erken genel seçim için kullanmaya başlaması gerekiyor. Çünkü MHP Türkiye’nin bütünlüğü için en önemli güvence” dedi.

“SİYASETTE 24 SAAT BİLE ÇOK UZUN… GENEL BAŞKANI KONUŞMAK İÇİN ERKEN”
Nil Soysal’a konuşan Ümit Özdağ, “Siyasette 24 saat çok uzun. Daha olağanüstü kongre olacak mı olmayacak mı belli değilken kimin genel başkan olacağını konuşmak için erken” dedi.

MHP’li Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifası, şok yarattı. İstifanın hemen ardından beklenen de; Genel Başkanlığa aday olup olmayacağını açıklamasıydı. Henüz böyle bir açıklama yok. Ama şu bir gerçek ki; bu defa Genel Başkan adayı olmazsa aynı şoku yaratacak.
- İstifanız planlı bir hareket miydi, yoksa grup toplantısı sonrası verilmiş ani bir karar mıydı? Tam olarak neden istifa ettiniz?
Aslında bir sürecin sonunda alınmış bir karardı. MHP’nin kaybettiği oyları geri alacağı bir dinamik propaganda sürecini başlatmak gerekiyordu. Ancak mümkün olmadı. Bu arada imzalar toplandı. Sayın Genel Başkan, kurultay için imza vermenin demokratik hak olduğunu söyledi. Ancak imzalar teslim edilmeden önce sert bir tavır takındı. Fikrini değiştireceğini umut ettim. Teşkilatların kapatılmasına başlanınca ve katıldığım son divan toplantısında durum değerlendirmesini dinleyince, istifaya karar verdim.

“DEĞİŞİM YAPIN, OYUMUZ SİZE”

- Kararınızı açıklamadan önce Bahçeli’yle bir araya geldiniz mi?
Süreç içinde birkaç kez konuştuk. Ancak istifa edeceğim diyerek yüz yüze bir görüşme yapmanın gereksiz bir gerginlik yaratacağını düşünerek istifamı yazılı olarak yolladım. İstifadan sonra çok olumlu tepkiler aldım. Sokakta, AVM’de laf atmaya başladılar. O laflar; “Bir değişim yapın, oyumuz size” anlamındaydı bence.
- Yani vatandaşın genel başkan adayı sizsiniz öyle mi?
Kimin genel başkan olacağından çok, MHP’de bir değişim isteği bu. O nedenle attığım bu adımdan ötürü içim rahat.

KONGRE OLMAZSA AKP SEVİNİR

- Sayın Bahçeli partiyi olağanüstü kongreye götürmezse, bir sonraki adımınız ne olacak?
Mahkeme götürme kararı alabilir. Veya mahkeme imza veren delegelerin talebini reddedebilir. AKP’nin buna çok sevineceğinden eminim, çünkü bu durumda MHP içinde karışıklık daha da büyüyecektir. Bu arada büyük bir ihtimal ile erken genel seçim yaklaşıyor. Erdoğan başkanlığı inşa etmek için MHP bir iç çalkantı yaşarken, güvenlik güçlerinin mücadelesi üzerinden sözde bir milliyetçilik yaparak MHP tabanını hedefliyor. MHP’nin büyük bir hızla olağanüstü kurultayı yapıp, bütün gücünü erken genel seçim için kullanmaya başlaması gerekiyor. Çünkü MHP, Türkiye’nin bütünlüğü için en önemli siyasal güvencedir.

‘Güçlü bir MHP, demokrasi için temel direnç noktası!’

- Kulislerde erken seçim tartışmalarının yaşandığını biliyoruz, duyuyoruz. Haziranda Türkiye yeniden sandık başına gider mi?
Erken genel seçim olacak. Çünkü Erdoğan’ın siyasetinin ana ekseni bir tutku şeklinde başkanlık. Erdoğan ve ekibi başkanlık propagandası eksenli erken genel seçim çalışmalarına başladı bile…
- Muhtarlarla yaptığı görüşmeleri mi kastediyorsunuz?
Sadece muhtarlar ile yapılan çalışmalardan bahsetmiyorum. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; ‘Erken genel seçim yok referandum var’ diyerek aklımızla alay ediyor. Nasıl referandum olacak? AKP’nin yeterli milletvekili yok. Davutoğlu karşı çıksa da çok önemli değil. Ayrıca CHP’nin de bölgesel propaganda çalışmalarına başladığını biliyoruz.

“AĞIR KIRGINLIKLAR VAR”

- Bu ortamda olası bir erken seçime MHP nasıl hazırlanacak?
MHP’nin bir an önce iç çelişkilerini bitirip erken genel seçim için bütün gücünü sahaya aktarması gerekiyor. Oysa şu anda MHP teşkilatlarını kapatıyor. Tabii ki kapanan teşkilatların yerine yenileri atanacaktır. Ancak ortaya çıkan ağır kırgınlıkların nasıl olumsuz sonuçlar vereceğinin farkında olmalıyız. Güçlü bir MHP hem milli ve üniter devletin, hem parlamenter demokrasi ile hukuk devletinin varlığı için temel direnç noktasıdır. Bakın; CHP, AKP ile şartsız koalisyon masasına otururken MHP bu saydığım hususları ön şart yaptı koalisyon görüşmeleri için. Demek istediğim; sayın Bahçeli’nin partiyi kongreye götürmesi, Türkiye’nin geleceğine yapılmış büyük bir iyilik olacak.

“VEKİL GİBİ ÇALIŞIYORLAR”

- Kapatılan parti teşkilatları için ne diyorsunuz?
Görevden alınanlar da, görevden alınmayanlar da, milliyetçi, ülkücü fedakar, cefakar, yıllardan bu yana MHP’nin iktidarına susamış insanlar. Evlerinin nafakasından keserek, çocukları ile geçirecekleri vakti parti için harcayarak çalışan insanlar… Milletvekili olmayacaklardır, ancak milletvekili kadar çalışırlar. Milletvekili seçtirdikleri zaman da, en az milletvekili kadar mutlu olurlar. Bu insanları parti tüzüğünde kendilerine verilen bir hakkı kullandıkları için görevden almamanız gerekir diye düşünüyorum. Ama elbette Genel Başkan’a karşı terbiye sınırlarını aşanlara gereken disiplin işlemleri yapılır.

‘Bölünme tehlikesi yok zor günleri de aşacağız’

- İstifanızı duyurduğunuz basın açıklamanızda Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’nun da yer alması ayrıca soğuk duş etkisi olarak yorumlandı. Her ne kadar yapılan açıklamalar “MHP bölünmesin istiyoruz” şeklinde olsa da parti zor günlerden geçiyor. MHP’nin acil eylem planı ne olmalıdır?
MHP bu zor günleri aşacak. Bölünme tehlikesi de görmüyorum. Ülkücüleri birleştiren çok derin ve güçlü bağlar vardır. Ancak bu güçlü bağlara rağmen herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. Tahriklerden ve sert ifadelerden uzak durulmalıdır. Dostları ile kavga edenler, düşmanları ile savaşamaz der bir bilgece söz. Acil eylem planımız; birliği güçlendirecek bir olağanüstü kurultay olmalıdır.